Чоловіче безпліддя: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві

Уролог в МиколаєвіЗаболеванияЧоловіче безпліддя: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві
Категории: Чоловіче безпліддя
Опубліковано: 09.07.2019
Чоловіче безпліддя
5 (100%) 4 голос[ов]

безпліддя у чоловіків

Кожен представник сильної статі хоче мати потомство, це нормальний інстинкт продовження свого роду. Поява дітей в сім’ї це велика подія, яскраві емоції, незабутні враження. Рідні діти, дають можливість пишатися батьківством, підвищують самооцінку, підкреслюють статус чоловіка в суспільстві.

Але не кожен чоловік може вільно отримати заповітних спадкоємців, серйозною перешкодою цьому може стати чоловіче безпліддя.

Саме безпліддя у чоловіків буде основною темою статті.

 

Як відбувається запліднення

Отже, ми повинні розуміти основні принципи, за якими відбувається запліднення. Для того щоб відбулося запліднення, яєчка повинні виділити достатню кількість нормальних, рухливих сперматозоїдів, які без перешкод дійдуть до яйцеклітини і запліднять її. Шлях сперматозоїда до яйцеклітини дуже довгий і непростий. Утворившись в яєчку, спермій потрапляє в придаток яєчка, потім при еякуляції він проходить по сім’явивідних протоках, уретри, потрапляє в піхву, долає матку, заходить в маткову трубу, де і зустрічається з яйцеклітиною. Щоб ця зустріч відбулася, сперматозоїд повинен мати багато енергії, правильну структуру, а на його шляху не повинно бути ніяких перешкод.

відбувається запліднення

Причини безпліддя у чоловіків

Тепер розглянемо причини чоловічого безпліддя і визначимося з тим, чому жінка не може завагітніти, маючи регулярні, відкриті статеві контакти зі своїм чоловіком.

Перша причина безпліддя у чоловіків, цю перешкоду просуванню сперматозоїдів по сім’явиносних шляхах чоловіка, така форма порушення фертильності називається «Обструктивне або екскреторне безпліддя»

Блокувати дорогу сперматозоїдам можуть такі патології, як:

– Перекриття (Обструкція) сім’явиносних проток їх вроджене недорозвинення або атрезія;

– Здавлення сім’явивідної протоки і придатка яєчка кістою, водянкою, паховою грижею;

– Набряк, рубцювання насіннєвого горбочка з подальшою обструкцією сім`явикидуючих отворів на тлі хронічного коллікуліта або після його припікання сріблом (тушування);

– Хронічне запалення придатків яєчок (Епідидиміт);

– Стриктура уретри;

– Перенесена чоловіком операція вазектомія (Стерилізація, вазорезекція) в ході, якої сім’явивідні протоки перев’язуються і перетинаються.

Друга причина чоловічого безпліддя це неможливість яєчками виробляти необхідну кількість нормальних сперматозоїдів, така форма називається «Секреторна безплідність». При цьому порушення в спермі – мало сперматозоїдів, вони нерухомі, мають неправильну структуру, визначається багато незрілих форм.

До секреторного безпліддя у чоловіків приводять такі захворювання:

– Варикоцелє – варикозне розширення вен яєчка, одна з найчастіших патологій, яка значно порушує роботу яєчка і призводить до чоловічого безпліддя. Трохи нижче про варикоцелє буде більш детальний опис;

Варикоцелє

– Також безпліддя викликає хронічне вплив на організм токсинів, що ушкоджують гермінативний епітелій: шкідливе виробництво, пов’язане з хімією, випромінюванням, перегріванням, втомою. Хронічний алкоголізм, вживання наркотиків;

– Вроджені захворювання – гіпоплазія, аплазія яєчок, крипторхізм, атрофія сперматогенного епітелію;

– Придбані захворювання – перекрут, травма, видалення яєчок, епідемічний паротит (Свинка) з таким ускладненням, як орхіт;

– Гормональні порушення: зменшення вироблення тестостерону, ураження гіпоталамо-гіпофізарної системи.

Третя причина безпліддя це наявність інфекцій і запальних захворювань в статевій системі чоловіка. Така форма називається «екскреторно-токсичне безпліддя» її суть полягає в тому, що патогенні мікроорганізми, клітини запалення, вільні радикали, ферменти атакують сперматозоїди, знижують рухливість і навіть припиняють їх життєдіяльність.

До захворювань, які викликають екскреторно-токсичне безпліддя, відносять:

– Простатит, епідидиміт, уретрит, везикуліт і коллікуліт;

– Хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, гонорею, трихомоніаз.

Четверта причина чоловічого безпліддя «Імунологічна». Вона передбачає утворення антиспермальних антитіл до сперматозоїдів, що в свою чергу призводить до порушення їх рухливості і можливості запліднення яйцеклітини;

Також виділяють:

Комбіновану форму, коли кілька чинників призводить до безпліддя;

Одночасне безпліддя якщо обидва статевих партнера не мають можливості запліднення;

Ідіопатичну форму – коли лікар при обстеженні сімейної пари не знаходить причин безпліддя, а зачаття все ж не відбувається.

Нерідко причиною безпліддя є сексуальні порушення у чоловіків: імпотенція, ретроградна еякуляція, передчасне сім’явиверження.

Окремо потрібно зупинитися на варикоцелє, як найчастішою причиною безпліддя.

Роль варикозного розширення вен яєчок у розвитку безпліддя, в даний час, незаперечна. Масштабні вивчення варикоцелє, відкрили багато порушень в процесах роботи яєчок і погіршення сперматогенезу.

При варикоцелє, вени мошонки значно розширені і атрофовані, вони як «Тепла шуба» огортають яєчко, що призводить до наступних негативних змін:

– Варикоцелє підвищує температуру яєчок, створює несприятливі умови для нормального утворення сперматозоїдів;

– На тлі варикозу яєчок розвиваються застійні процеси, гіпоксія, погіршується обмін речовин і відбувається накопичення вільних радикалів, які в свою чергу пошкоджують сперматозоїди;

– Також варикоцелє пошкоджує гематотестикулярний бар’єр і дає поштовх до появи антиспермальних антитіл, які в свою чергу знижують рухливість сперматозоїдів;

– Варикоцелє потужно пригнічує процеси сперматогенезу. На тлі розширення вен яєчка сперматозоїдів стає мало, їх рухливість істотно падає, з’являється велика кількість патологічних форм.

Якщо у чоловіка виявлено варикоцелє, першим етапом в лікуванні безпліддя повинна бути операція з усунення розширених вен, інакше будь-яке інше лікування не дасть позитивних результатів.

Симптоми безпліддя у чоловіків

Чоловіче безпліддя може протікати безсимптомно, але якщо порушення фертильності викликає будь-яке захворювання, в такому випадку з’являються такі симптоми:

 1. При варикоцелє чоловік відчуває важкість, біль в яєчках, появу розширених вен в мошонці і її обвисання;
 2. При простатиті з’являється біль внизу живота, порушення сечовипускання, погіршення ерекції;
 3. Крипторхізм супроводжується відсутністю одного або обох яєчок у мошонці;
 4. Інфекції, що передаються статевим шляхом, виявляються сверблячкою в уретрі, виділеннями, почервонінням уретри, болем при сечовипусканні;
 5. Порушення сім’явиверження супроводжується або передчасною, або ретроградної еякуляцією.

Діагностика безпліддя у чоловіків

Якщо в сімейної пари вагітність не настає більше року, в такому випадку чоловік повинен звернутися до лікаря – андролога для з’ясування причин порушення фертильності.

Першим етапом лікар-андролог вислуховує скарги пацієнта, збирає анамнез, з’ясовуючи, коли і чим хворів пацієнт, що могло призвести до безпліддя.

Другим етапом доктор оглядає пацієнта, під час огляду можна визначити:

– Ознаки гіпогонадизму;

– Недорозвинення статевого члена і уретри: гіпоспадію, епіспадію, мікропеніс;

– Запальні і атрофічні захворювання на голівці члена: фімоз, баланопостит, лейкоплакія, ліхен.

Третім етапом проводиться пальпація органів мошонки, в ході якої андролог може запідозрити, такі захворювання, як:

– Варикоцелє;

– Крипторхізм, гіпоплазію, аплазію тестикул;

– Водянку і кісти яєчок;

– Орхоепідідіміт.

Четвертим етапом лікар призначає спермограмму, яка дає повноцінну картину сперматозоїдів і властивостей сперми.

       

                

В спермограмі можна визначити:

– Зниження кількості сперматозоїдів – олігозооспермія;

– Погіршення рухливості – астенозооспермія;

– Порушення будови – тератозооспермія;

– Відсутність сперматозоїдів в спермі – азооспермія;

– Ознаки запалення в спермі – лейкоцитоспермія (піоспермія, лейкоспермія).

Також спермограма дає велику інформацію за властивостями сперми: обсяг, кислотність, в’язкість, колір, слиз, аглютинація, агрегація та ін.

За даними спермограми і наявності порушень в аналізі, уролог-андролог приймає рішення про призначення додаткових методів дослідження, до яких відносяться:

 1. Аналіз секрету простати для виключення простатиту;
 2. ІФА, ПЛР для виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом: мікоплазм, уреаплазм, хламідій, трихомонад та ін .;
 3. Аналізи на визначення антиспермальних антитіл;
 4. Визначення рівня статевих гормонів в крові: тестостерон, ФСГ, ЛГ, пролактин;
 5. УЗД і Доплер органів мошонки може дати точну інформацію про розміри, структуру яєчок, варикоцелє, гідроцелє, кістах придатків, порушення кровообігу;

Загалом, основними обстеженнями в діагностиці безпліддя у чоловіків, є: спермограма, аналіз секрету простати, гормони крові, ІФА, ПЛР на інфекції, УЗД з Допплерографічним дослідженням статевих органів. Після обстеження уролог – андролог встановлює діагноз і призначає лікування.

Сучасні методи лікування чоловічого безпліддя в Миколаєві (Україна)

Лікування безпліддя у чоловіків залежить від причин, що викликали порушення сперматогенезу.

Хірургічне лікування

Як було сказано вище, одна з найчастіших причин безпліддя у чоловіків це «Варикоцелє». Дану патологію можна вилікувати виключно оперативним шляхом. В даний час при варикоцелє застосовують сучасну, мікрохірургічних операцію Мармара, яка допомагає повністю усунути варикозно-розширені вени яєчка і відновити його функцію. Раніше вважалося, що операцію необхідно робити при другому ступені варикоцелє і вище, але сучасна урологія повністю довела доцільність проведення оперативної корекції розширених вен яєчка починаючи з 1-го субклінічного ступеня. Такий підхід, раннього усунення варикоцелє, призводить до захисту яєчка від розвитку незворотних, патологічних процесів в ньому.

Також якщо у чоловіка на тлі безпліддя є водянка яєчка, кісти придатків і сім’яного канатика, необхідно видалити дану патологію оперативним шляхом.

Консервативне лікування безпліддя у чоловіків:

 1. При наявності інфекцій і запальних захворювань в статевій системі, призначають антибактеріальне, протизапальне лікування;
 2. При порушенні гормонального фону, проводиться замісна терапія гормонами;
 3. Для стимуляції сперматогенезу призначають полівітамінні і комплексні препарати, такі як: проталіс мен, спермактін, спеман, спермактів, зиман, феролл, сперотон, проферт, верона, правенор-форте, вітоманхілс, салюфертіл;
 4. Для поліпшення функції яєчок і простати прописують, свічки: вітапрост, простатилен цинк, простекс, прокселан;
 5. Щоб підняти рівень тестостерону, можна приймати препарати на основі трібулус террестрис: трібустім, трібекс, трібестан, салютріб.

До методів штучного запліднення, таких як інсемінація спермою чоловіка (Донора), ЕКО, ІКСІ вдаються в тому випадку, коли інші методи лікування безпліддя не допомагають.

інсемінація спермою донора

Профілактика чоловічого безпліддя

До профілактики чоловічого безпліддя відносяться наступні заходи:

– Відмовитися від шкідливих звичок;

– Не перевтомлюватися;

– Дотримуватися здорового способу життя, займатися спортом;

– Правильно харчуватися;

– Вести регулярне, відкрите статеве життя.

І на завершення статті, необхідно відзначити, що лікування чоловічого безпліддя в Миколаєві зробило крок на новий, сучасний рівень. Зараз ми маємо всі можливості встановити точну причину безпліддя у чоловіків, при необхідності призначити ефективне медикаментозне лікування або ж провести операцію, яка допоможе відновити нормальний сперматогенез.

Якщо у вас виникли питання, що стосуються чоловічого безпліддя, є можливість проконсультуватися з урологом андрологом, що спеціалізується в цій області, Смерницьким Володимиром Сергійовичем, м.Миколаїв (Україна). Запис на консультацію за телефонами, вказаними в контактах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *