Баланопостит запальне ураження шкіри головки: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві

Уролог в МиколаєвіЗаболеванияБаланопостит запальне ураження шкіри головки: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві
Категории: Захворювання статевого члена
Опубліковано: 09.07.2019
Баланопостит
5 (100%) 8 голос[ов]

Баланопостит (balanoposthitis) це запальне ураження шкіри головки і внутрішнього листка крайньої плоті статевого члена. Захворювання може, розвивається у всіх вікових групах у дітей, осіб середнього віку і людей похилого віку. Важливо відзначити, то що обрізані чоловіки не страждають баланопоститом.

Баланопостит буває гострим і хронічним.

 баланіт фото  Патогенез баланопостита

Молочниця у чоловіків фото Білий наліт Баланопостит гіперемія головки Баланопостит

Причини

Причинами запалення головки та крайньої плоті є інфекційні і не інфекційні чинники.

До інфекційних причин баланопостита відносять:

 • Гриби роду кандида (Candida albicans, молочниця у чоловіків);
 • Умовно-патогенну мікрофлору: стафілококи, стрептококи, ентерококи, кишкову паличку;
 • Інфекції, що передаються статевим шляхом: хламідії, уреаплазми, мікоплазми;
 • Венеричні захворювання: гонорея, трихомонади;
 • Вірус герпесу 2 типу та ВПЛ (вірус папіломи людини).

До неінфекційних факторів, що викликають баланопостит, можна віднести:

 • Хімічний або термічний опік головки;
 • Алергічну реакцію на засоби гігієни і латекс (Мило, шампунь, гелі, презервативи та ін.);
 • Травму головки (Наприклад, натирання головки при сухому статевому контакті або мастурбації та ін.).

Патогенез баланопостита

Крайня плоть, вкриваючи головку, створює препуціальний мішок, в якому постійно тепло, темно, волого в ньому відбувається скупчення смегми і сечі. Всі ці фактори сприяють розмноженню грибів і бактерій, що викликають баланопостит.

Осередкове почервоніння головки кандидозний баланіт Почервоніння голівки і крайньої плоті

До розвитку баланопостита призводять деякі хвороби, такі як фімоз, цукровий діабет, імунодефіцитні і системні захворювання. Іноді баланопостит розвивається після курсу антибіотиків.

Якщо статева партнерка чоловіка часто страждає молочницею, ризик виникнення баланопостита у партнера досить високий. І навпаки, якщо чоловік страждає на хронічний баланопостит ймовірність виникнення молочниці у жінки значно зростає.

Клінічно баланопостит поділяють на форми, такі як: Катаральна форма, ерозивна, склерозуюча, атрофічна, гангренозна, гранулематозная, гнійничкова, виразкова, папульозна, везикулярна.

Баланопостит може проявлятися наступними симптомами:

 • Почервоніння голівки і крайньої плоті;
 • Шкіра головки стоншується, стає глянсовою або оксамитовою;
 • На шкірі головки і крайній плоті можуть з’являтися лущення, плями, ерозії, тріщини, та виразки;
 • Білий наліт;
 • Підвищене виділення смегми, схожу на сирну масу;
 • Свербіж, біль, печіння в області головки;
 • Неприємний запах від головки;
 • При гострому баланопоститі може бути виділення гною і слизу з препуциального мішка, а також паховий лімфаденіт.

До ускладнень баланопостита відносять розвиток, фімозу, парафімозу, склероатрофічного ліхена, поява тріщин і рубців на крайній плоті. При попаданні агресивної інфекції з препуціального мішка в сечовивідний канал виникає уретрит, якщо в простату, простатит. Внаслідок хронічного запалення шкіра головки і крайньої плоті стоншується, з’являється її підвищена чутливість, що з часом може призвести до передчасної еякуляції.

Тріщини на крайньої плоті Рубці на крайньої плоті

Діагностика баланопостита

Діагностика грунтується на урологічному, лікарському огляді, типових симптомах і даних лабораторних досліджень (ПЛР, ІФА, посіви та ін.).

Лікування баланопостита

У лікування гострого баланопостита, включають: антибіотики, протигрибкові, противірусні препарати. Місцево використовують мазі, антибактеріальні розчини, ванночки з відваром лікувальних трав тощо. Але необхідно відзначити, що навіть після хорошого медикаментозного лікування, баланопостит має властивість рецидивувати, це залежить від агресивності інфекції, її стійкості до лікарських препаратів, стану загального та місцевого імунітету, а також інших факторів.

Якщо баланопостит не піддається консервативній терапії, або часто рецидивує, єдино правильним лікуванням в такому випадку стає оперативне. Щоб раз і назавжди  позбавити чоловіка від баланопостита, вдаються до оперативного лікування, яке полягає в обрізанні крайньої плоті статевого члена. (Нижче представлені фото. Головка члена до обрізання і після)

Схема члена до і після обрізання    Молочниця у чоловіків    Обрізаний член без перламутрових папул

Операція проводиться в амбулаторних умовах, досить швидко, безболісно, безкровно, з накладенням саморозсмоктувальних, косметичних швів. Після обрізання, головка члена самостійно очищується від ураженого епітелію, бактерії, гриби на ній не розвиваються, Смегма і сеча не скупчуються в препуції, запалення досить швидко проходить.

Профілактика баланопостита

Зараз вже ніхто не сумнівається, що єдиним гарантованим методом профілактики як гострого, так і хронічного баланопостита є операція «Обрізання крайньої плоті». Після обрізання, подальшого лікування баланопостита не потрібно. Також профілактичними заходами є особиста гігієна, виявлення і своєчасне лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом. Обстеження статевої партнерки. Використання презервативів під час сексуальних контактів.

Статтю підготував хірург-уролог Смерницький Володимир Сергійович