Кіста сім'яного канатика: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві

Уролог в МиколаєвіЗаболеванияКіста сім'яного канатика: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві
Категории: Захворювання органів мошонки
Опубліковано: 09.07.2019
Кіста сім’яного канатика
4.9 (97.5%) 8 голос[ов]

Кіста сім’яного канатика (Фуніколоцелє, водянка сім’яного канатика) – це урологічне захворювання, внаслідок якого в канатику утворюється об’ємне, рідинне утворення, оточене фіброзною капсулою.

Кіста сім'яного канатика

Причини виникнення кісти сім’яного канатика

Кіста канатика може бути вродженою патологією і набутою.

Вроджена насіннєва кіста визначається у новонароджених і дітей перших років життя. Причиною такої кісти є патологія вагінального відростка очеревини, який в певний момент розвитку зупиняється в канатику і обтурується.

Набута кіста сім’яного канатика, як правило, виникає у дорослих чоловіків і в основному її причинами є:

– Травма сім’яного канатика;

– Запалення сім’яного канатика (фунікуліт), особливо часто така патологія пов’язана з наявністю інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як: гонорея, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз та ін .;

– Іноді причиною розвитку кіст можуть бути оперативні втручання в області паху, такі як видалення грижі, операція Паломо, лапароскопічне видалення варикоцелє та ін.

Механізм появи набутої кісти сім’яного канатика полягає в наступному. Якщо канатик піддається травмі або ж в нього потрапляє інфекція, виникає фунікуліт. Внаслідок цього процесу оболонки і фасції канатика склеюються, відбувається спайка тканин запальним процесом, що призводить до утворення порожнини. У цій сформованій порожнині починає накопичуватися запальна рідина, що і призводить до утворення кісти.

Які наслідки можуть бути, якщо не лікувати фунікулоцелє

По мірі збільшення кісти сім’яного канатика, вона починає здавлювати довколишні структури, такі як яєчкова артерія, вени, лімфатичні судини і сім’явивідну протоку. Якщо відбувається здавлення артерії, порушується живлення яєчка. При здавленні вен, погіршується відтік венозної крові від яєчка, що може привести до варикоцелє. Якщо тиск йде на лімфатичні судини не виключена поява водянки яєчка. Але найнеприємніше в тому, що кіста може тиснути на сім’явивідну протоку, перекриваючи сперматозоїдам вихід з яєчка, тим самим порушується фертильність чоловіка. У разі появи кіст канатиків з обох сторін, не виключено таке ускладнення, як чоловіче безпліддя.

Діагностика кіст сім’яного канатика

Як правило, діагностика фунікулоцелє не викликає складнощів. Хворий приходить до уролога з типовими симптомами і скаргами, такими як:

  • Поява припухлості в паховій області над насіннєвим канатиком;
  • Хворий відзначає, що при натисканні на область канатика, під шкірою відчувається еластична кулька, яка не зменшується і не зникає при зміні положення тіла;

За скаргами і симптомами хворого, лікар вже може запідозрити кісту сім’яного канатика. В такому випадку уролог приступає до огляду і якщо у пацієнта дійсно є кіста, доктор візуально визначає підшкірне, кулясте випинання над насіннєвим канатиком. При пальпації в області сім’яного канатика лікар намацує еластичне, округле утворення, яке має рівну поверхню, а при натисканні не змінює свого положення і розмірів. Після фізикального обстеження фахівець направляє хворого на апаратне дослідження. Одним з найбільш точних методів визначення кісти є УЗД сім’яного канатика і органів мошонки в цілому.

На ультразвуковому дослідженні в області канатика, буде чітко визначатися анехогенне, округле утворення з чіткими контурами, це і є кіста. Як правило, після апаратного методу, встановлюється остаточний діагноз. Але якщо у лікаря-уролога або УЗиста виникають сумніви в тому, що це насіннєва кіста можна вдатися до більш точних методів обстеження, таким як КТ (комп’ютерна томографія) або МРТ (Магнітно-резонансна томографія), які дають більш точну інформацію в 3D форматі.

Диференційна діагностика

Фунікулоцелє має схожі симптоми і прояви з наступними захворюваннями:

схожие симптомы с другими заболеваниями

  • Пахова грижа (Грижа сім’яного канатика);
  • Гідроцелє (Водянка яєчка);
  • Сперматоцелє;
  • Кіста придатка яєчка;
  • Варикоцелє;
  • Лімфаденіт;
  • Доброякісні і злоякісні утворення насіннєвого канатика.

Дуже важливо провести ретельну диференціальну діагностику, щоб поставити точний діагноз і підібрати правильне лікування.

Лікування кісти сім’яного канатика

Консервативних методів лікування кісти не існує, тому урологи вдаються до оперативного втручання. Операція з видалення кісти сім’яного канатика є єдиним методом, який повністю виліковує хворого від даної проблеми.

Необхідно розуміти, що кіста розташовується поруч з важливими структурами яєчка, артеріями і сім’явиносною протокою. Тому операція повинна проводитися ретельно під оптичним збільшенням і з застосуванням мікрохірургічної техніки. У Миколаєві операція з видалення кісти сім’яного канатика, проводиться за найсучаснішими технологіями з використанням європейського мікрохірургічного інструментарію.

Операція з видалення кісти сім'яного канатика

Правильно проведена операція досвідченим урологом, виключить можливість розвитку післяопераційних ускладнень і попередить ураження важливих для яєчка структур. Як правило, реабілітація після мікрохірургічної операції швидка, загоєння рани відбувається протягом 5 днів, після чого чоловік може вести звичний спосіб життя.

Профілактика захворювання

Профілактикою кіст насіннєвого каналу є недопущення травм канатика і запобігання статевих хвороб.

Статтю з фуніколоцелє підготував хірург-уролог в Миколаєві Смерницький Володимир Сергійович

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *