Варикоцелє: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві

Уролог в МиколаєвіЗаболеванияВарикоцелє: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві
Категории: Захворювання органів мошонки
Опубліковано: 09.07.2019
Варикоцелє
5 (100%) 7 голос[ов]

Варикоцелє Варикоцелє – це варикозне розширення венозної системи яєчок. Може визначатися у чоловіків і хлопчиків, але найчастіше патологія зустрічається у підлітків, під час активного статевого дозрівання. Хвороба не несе життєвої небезпеки і особливо не заважає чоловікові, але найбільше боятися потрібно його основного ускладнення, чоловічого безпліддя.

Потрібно відзначити, що варикоцелє найчастіше зустрічається в лівому яєчку, рідше в правому, двостороннє варикоцеле рідкість, це пов’язано з деякими анатомічними відмінностями в будові венозного сплетіння правого і лівого яєчок.

Причини виникнення варикозного розширення вен яєчок

Одна з основних причин варикоцеле це недолік сполучної тканини вен і порушення повного замикання венозних клапанів.

недолік сполучної тканини вен і порушення повного замикання венозних клапанів

Такі процеси ведуть до втрати тонусу вен, атрофії, розширенню, обгортуванню яєчка і підвищення в ньому температури. Застій венозної крові в яєчку приводить до набряклості тканин, гіпоксії, порушенню трофіки, утворенню вільних радикалів і ушкодженню гематотестикулярного бар’єру. Всі перераховані вище процеси значно пригнічують утворення сперматозоїдів, погіршують будову і знижують рухливість. Часто в спермограмі на тлі варикоцелє у чоловіка можна прочитати в висновку наступні діагнози: олігоспермія, олігозооспермія, астенозооспермія, тератоспермія, тератозооспермія.

Іноді причинами варикоцелє можуть бути: впадіння яєчкової вени в ниркову під прямим кутом, пухлина нирки, зачеревного простору або органів малого таза.

Фактори, що сприяють розвитку варикоцелє:

  • Інтенсивні спортивні навантаження;
  • Важка праця;
  • Нерегулярне статеве життя;
  • Наявність варикозної хвороби, особливо геморою.

Наслідки і ускладнення варикоцелє

Варикоцелє веде до серйозних наслідків для яєчок, які виражаються в атрофії, порушення диференціювання і загибелі сперматогенного епітелію, з якого утворюються сперматозоїди. В ураженому яєчку відбуваються аутоімунні процеси, виділяються антиспермальні антитіла, які через кров атакують сперматозоїди в другому яєчку, такий процес носить назву «аутоімунна агресія». У паренхимі тестикул на тлі аутоімунної агресії розвиваються склеротичні зміни, що призводять до втрати функції яєчок.

Основним і найбільш небезпечним ускладненням варикоцеле є безпліддя.

Ознаки та симптоми варикоцелє

Найчастіше варикоцелє не проявляє себе, якимись симптомами і є випадковою знахідкою на медичних оглядах (Особливо часто в військкоматі).

Але деякі чоловіки, які страждають варикозним розширенням вен яєчка, можуть відзначати такі симптоми:

  • Тягнучий біль в яєчку, мошонці, паху. Біль може віддавати в поперек і крижі, а також посилюватися після фізичних навантажень і статевого акту;
  • Дискомфорт у відповідній половині мошонки;
  • Збільшення розміру мошонки, за рахунок розширених вен. Якщо підняти мошонку то можна побачити під шкірою збільшені, синюшні вени, що нагадують гроно винограду;
  • Асиметрія мошонки, опущення яєчка на стороні варикоцелє;
  • При напрузі мошонка збільшується в тій частині, де розширені вени.

Варикоцелє має 4 ступеня

Варикоцелє 1 ступеня не визначається візуально і пальпується в мошонці тільки при напрузі м’язів живота. Як правило, розширені вени 1 ступеня досить непогано визначаються за допомогою ультразвукового методу дослідження з Доплером;

Варикоцелє 2 ступеня видно при напруженні і легко визначається пальпаторно. На УЗД такі вени в ширину сягають від 3 до 4 мм;

Варикоцелє 3 ступеня добре видно в стані спокою, вени не спадаються навіть в горизонтальному стані. За УЗД такі вени розширені від 4 до 5 мм;

При варикоцелє 4 ступеня вся половина мошонки заповнена венами і відтягує її донизу. У цьому ступені яєчко зменшено у розмірах, функція його втрачена. За УЗД визначаються вени більше 5 мм в діаметрі.

Діагностика варикоцелє в Миколаєві

В діагностиці варикоцелє найважливіша частина відводиться огляду лікаря-уролога, який може запідозрити патологічне розширення вен яєчка і призначити необхідні методи обстеження.

Основний лабораторний метод дослідження фертильної функції чоловіка при варикоцелє це аналіз спермограми, з такого дослідження можна достовірно визначити наскільки серйозно постраждали сперматозоїди на тлі розширених вен яєчка.

В даний час найбільш точним методом дослідження судин яєчка є УЗД яєчок з Допплер дослідженням судин мошонки. Цей метод точно показує, які зміни відбулися з яєчком, визначає ступінь розширення вен і кровотік в них.

Лікування варикоцелє в Миколаєві

Потрібно відзначити, що консервативного лікування варикоцелє не існує. Розширення вен яєчка можна усунути тільки шляхом операції.

Існує кілька видів операцій, які допомагають вилікувати таку хворобу, як варикоцелє:

Сучасна мікрохірургічна операція Мармара проводиться з використанням хірургічного мікроскопа. Відрізняється від інших оперативних методів мікродоступом до вен сім’яного канатика, мінімальною травматизацією тканин, відмінними результатами в усуненні варикоцелє.

Операція Мармара є надійним методом лікування варикоцелє, після неї не залишається грубих рубців і шрамів.

Операція Мармара

Результативність правильно проведеної операції досягає 99%. В даний час методика Мармара взята на озброєння провідними урологічними клініками Європи та США. Керуючись рекомендаціями європейської та американської асоціації урологів, використовувати малоінвазивні методи Мармара в лікуванні варикоцеле, ми впровадили його в Миколаєві, зараз досвід проведення даної методики у нас більше 15 років. Переважна більшість чоловіків, яких ми оперували отримали довгоочікуваних нащадків, це достовірно доводить ефективність застосування операції Мармара в лікуванні варикозу яєчка.

Від застарілих і складних методів лікування варикоцелє, таких як операція Іваніссєвіча, Паломо, емболізація, ендоскопія, реваскулярізація у всьому світі намагаються відмовлятися, в зв’язку з їх травматичністю, великою кількістю ускладнень і рецидивів.

І на завершення потрібно сказати, якщо у вас виявили таку хворобу, як варикоцелє, не намагайтеся її лікувати в домашніх умовах або медикаментозно, потрібно розуміти, що ефективно вилікувати розширення вен яєчка можна тільки оперативно. Якщо у вас в родині довгий час не виходить зачаття дитини, зверніться до уролога, щоб в першу чергу виключити варикоцелє. Намагайтеся не тягнути час, знаючи, що у вас розширення вен яєчка, звертайтеся до лікаря вчасно, не допускайте ускладнень.

Статтю з лікування варикоцелє підготував лікар-уролог в Миколаєві Смерницький Володимир Сергійович

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *