Лейкоплакія члена: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві

Уролог в МиколаєвіЗаболеванияЛейкоплакія члена: ознаки, симптоми, діагностика, профілактика та лікування у Миколаєві
Категории: Захворювання статевого члена
Опубліковано: 09.07.2019
Лейкоплакія члена
5 (100%) 9 голос[ов]

Лейкоплакія члена у чоловіків (Код за МКХ N48.0) – це хронічне захворювання, внаслідок, якого на крайній плоті, голівці, вуздечці, навколо отвору уретри з’являються білі плями і рубці, які мають властивість прогресувати. Лейкоплакія розвивається тільки у необрізаних чоловіків, причому в різних вікових категоріях, як у молодих, так в середньому і похилому віці. Захворювання призводить до серйозних ускладнень у вигляді рубцевого фімозу, стриктури уретри, але найнебезпечніше, то що, без правильного лікування процес може переродитися в рак члена. Як показує практика, лейкоплакія у чоловіків досить важко піддається лікуванню, ніякі таблетки, мазі та інші консервативні методи терапії абсолютно неефективні. Вилікувати лейкоплакию на голівці члена можна тільки правильно підібраною операцією.

Фото приклади лейкоплакії статевого члена з практики уролога Смерницького Володимира Сергійовича (Україна, м.Миколаїв)

Лейкоплакію члена у чоловіків ще називають

– Склероатрофічний ліхен або крауроз члена;

– Склероатрофічний лишай головки і крайньої плоті;

– Ксеротичний облітеруючий баланіт і постит;

– Склерозуючий баланопостит;

– Склерозуючий ліхен на голівці і крайній плоті у чоловіків;

– Атрофічний баланіт.

Причини виникнення лейкоплакії члена

В даний час причини лейкоплакії достовірно не встановлені, але в наукових колах припускають, що виникненню лейкоплакії головки статевого члена сприяють, такі фактори:

– Основною причиною появи лейкоплакії члена на голівці, є наявність крайньої плоті у необрізаних чоловіків. Це пояснюється тим, що між головкою і крайньою плоттю завжди темно, тепло і волого, там накопичується смегма і сеча. Ці фактори призводять до розмноження агресивної мікрофлори і хронічного запалення – баланопоститу. В свою чергу хронічний баланопостит, стимулює імунітет до утворення антитіл, що атакують власні шкірні покриви крайньої плоті, головки, вуздечки, уретри такий процес призводить до появи вогнищ лейкоплакії і рубцювання;

Деякі захворювання, також сприяють появі лейкоплакії члена, до них відносяться:

– Хронічна травматизація шкіри головки, крайньої плоті, вуздечки;

– Дисбіоз препуціального мішка;

– Звичайний і рубцевий фімоз;

– Цукровий діабет;

– Захворювання сполучної тканини.

Як розвивається і протікає лейкоплакія члена

Лейкоплакія статевого члена у чоловіків характеризується хронічним, тривалим, постійно прогресуючим перебігом. Спочатку, невеликі білі плями лейкоплакії з’являються на головці і крайній плоті, з часом вони збільшуються, поширюються на вуздечку, по вуздечці піднімаються до уретри, навколо уретри по шкірі головки розростається блідо-біла пляма. Також лейкоплакія вражає губки уретри, які стають білими, потім процес проникає в човноподібну ямку викликаючи звуження зовнішнього отвору сечовивідного каналу (меатостеноз).

Симптоми лейкоплакії члена

Сама по собі лейкоплакия ніяких симптомів крім білих плям на члені не викликає. Симптоми з’являються тільки тоді коли, на тлі лейкоплакії члена з’являються ускладнення.

До ускладнень лейкоплакиї у чоловіків, відносяться:

Рубцевий фімоз, проявляється появою рубців і тріщин на крайній плоті, неможливістю відкрити головку статевого члена, болем і неприємними відчуттями при статевих контактах;

Рубцевий фімоз

Коротка вуздечка, яка постійно тріскається, надривається і болить;

Коротка вуздечка

Меатостеноз (Стриктура уретри), проявляється побілінням губок уретри, звуженням зовнішнього отвору сечовивідного каналу, струмінь сечі стає тонким, сечовиділення ускладнене, з’являється хронічна затримка сечі. При повній облітерації уретри, відбувається гостра затримка сечі;

Меатостеноз

Рак статевого члена, проявляється появою ущільнень, виразок, ерозій на головці пеніса, процес характеризується неухильним екзо і ендофітним ростом.

Диференціальна діагностика лейкоплакії члена проводиться з такими захворюваннями, як:

– Еритроплазія Кейра;

– Хвороба Боуена;

– Рак члена.

Методи діагностики лейкоплакії

Основним і найголовнішим методом діагностики лейкоплакії головки статевого члена є огляд лікаря-уролога. Захворювання має типову картину і якщо уролог володіє значним досвідом у сфері передракових захворювань члена, поставити діагноз буде достатньо легко.

Якщо лікар, все ж таки сумнівається в діагнозі, на допомогу приходить біопсія ураженої лейкоплакією ділянки шкіри. Але потрібно відзначити, що біопсія це досить травматичний, болючий вид діагностики. Висновок за діагнозом хворому доводиться чекати кілька тижнів.

Лікування лейкоплакії статевого члена в Україні

Як було сказано вище, в даний час, конкретна причина, яка провокує утворення лейкоплакії члена у чоловіків, не визначена. Тому не існує, будь-яких дієвих консервативних методів лікування лейкоплакії таблетками, мазями, фізіотерапією та ін. Але пацієнти не завжди одразу йдуть на операцію і намагаються, все ж, шукати можливості консервативного лікування, втрачаючи дорогоцінний час. У цей період таким пацієнтам лікарі призначають гормональні мазі (Трідерм, тримістин, тріакутан, дексаметазон, мометазон, бетаметазон, келокод, контрактубекс та ін.). Іноді призначають антибіотики (Юнідокс, левофлоксацин, ципролет) і протигрибкові препарати (Ітраконазол, ітрунгар, флуконазол). З фізіопроцедур вдаються до лазеру, магніту, УВЧ, ультрафіолету. Але коли пацієнт розуміє, що хвороба на тлі інтенсивного, консервативного лікування не тільки не йде, а ще й прогресує, в цьому випадку на допомогу приходять сучасні оперативні методики.

Лікування лейкоплакії члена сучасними методами в місті в Україні.

Основним в лікуванні лейкоплакії члена у чоловіків є усунення негативних чинників, які створює крайня плоть, таких як: вологість, скупчення смегми, розвиток бактерій і грибів в препуціальному мішку. Повністю прибрати ці фактори, що викликають лейкоплакію, допомагає операція «Обрізання крайньої плоті». Після обрізання, головка очищується від старої, ураженої запальним процесом шкіри, також на голівці припиняють розмножуватися патогенні бактерії і гриби. Кругове висічення крайньої плоті вносить в лікування лейкоплакії великий внесок, але тільки одного обрізання крайньої плоті недостатньо для повного лікування. Якщо на голівці члена залишаються білі плями лейкоплакії їх треба шліфувати спеціальним, високочастотним, радіохвильовим методом, щоб повністю зупинити і вилікувати патологічний процес. Потрібно відзначити, що в області головки лазерне видалення лейкоплакії краще не застосовувати, шкіра головки дуже ніжна і лазер найчастіше залишає млявогранулюючі, довгозагоювані рани. А в разі застосування радіохвильового видалення, можна розраховувати глибину впливу і прибрати тільки поверхневий шар шкіри, де розташовується лейкоплакія, не залишаючи при цьому ніяких рубцевих змін на голівці

Фото до операції. На крайній плоті і головці члена визначається лейкоплакія.

до операції. На крайній плоті і головці члена

Фото того ж пацієнта через 3 місяці після операції по обрізанню крайньої плоті і високочастотного радіохвильового шліфування ліхена. Лейкоплакія повністю вилікувана, головка набула здорового рожевого кольору, всі ділянки рубцювання повністю пройшли. (Операція проведена урологом Смерницьким В.С. Україна).

після операції по обрізанню крайньої плоті

 

Профілактика лейкоплакії

  1. Як було зазначено вище, обрізані чоловіки не страждають лейкоплакією члена, тому обрізання крайньої плоті є основною профілактикою можливого розвитку даного захворювання;
  2. Також рекомендується, вчасно лікувати захворювання, що призводять до лейкоплакії: кандидозний баланопостит, цукровий діабет та ін .;
  3. Одним з важливих методів профілактики є регулярне відвідування уролога.

І на завершення потрібно сказати, що лейкоплакія члена це складне захворювання, яке потребує негайного лікування. Тому якщо ви помітили у себе білу крайню плоть і вуздечку, визначаєте на голівці члена білі плями, терміново зверніться до лікаря уролога, можливо, це симптоми лейкоплакії. Також потрібно відзначити, що лікування лейкоплакії повинно проводитися лікарем-урологом, що спеціалізуються в сфері передракових захворювань, інакше неправильне лікування може призвести до втрати цінного часу і погіршити перебіг захворювання.

Статтю підготував лікар-уролог  Смерницький Володимир Сергійович.

.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *