Операція Мармара, лікування варикоцелє у Миколаєві

Уролог в МиколаєвіОперацииОперація Мармара, лікування варикоцелє у Миколаєві
Опубліковано: 27.01.2020
Операція Мармара
4.8 (95.71%) 14 голос[ов]

Операція Мармара, яку ще називають мікрохірургічна варикоцелектомія – це сучасний, високоефективний метод лікування варикоцелє.

варикоцелектомія

Опис операції Мармара

Мікрохірургічна операція Мармара проводиться чоловікам, які страждають варикозним розширенням вен яєчка, супутнім безпліддям та іншими ускладненнями, які викликає варикоцелє. Методика хірургічного лікування варикоцелє полягає в перев’язці і перетині уражених вен яєчка під прицілом спеціальної збільшувальної оптики. Після операції вени лозоподібного сплетення яєчка спадаються і варикоцелє повністю йде.

Існує досить багато операцій при варикоцелє. В Україні до сих пір ще застосовуються, такі застарілі методики, як:

Операція Іванісевича, Паломо, Яковенко, Бернарді, Кондакова, потрібно відзначити, що такі втручання сильно застаріли. Звичайно їх вартість низька, але, на жаль, відсоток рецидивів і ускладнень досить високий;

Також в деяких клініках України, при варикоцелє, застосовують рентгенологічні методи лікування. До таких операцій відносять емболізацію яєчкової вени, склеротерапію, внутрішньовенну елетрокоагуляцію. Але часті ускладнення у вигляді перфорації судин, атрофії яєчок, гематом, епідидимітів, тромбофлебіту, рецидивів змушують лікарів відмовлятися від настільки небезпечного лікування варикоцелє. До того ж, потрібно розуміти, що рентгенівські промені, які використовуються при цих методиках, несприятливо позначаються на функції яєчок.

Можна довго порівнювати різні методи лікування варикозного розширення вен яєчок, однак в даний час практикуючі урологи зійшлися на думці, що найефективнішим, безпечним і малотравматичним методом є операція Мармара при варикоцелє.

Показання до операції Мармара

Основними показаннями до операції по усуненню варикоцелє, є:

– Розширення вен яєчок – варикоцелє від 1 до 4-го ступеня з однієї або 2-х сторін;

– Порушення сперматогенезу при варикоцелє, яке тягне за собою чоловіче безпліддя;

– Біль, важкість, неприємні відчуття в яєчках на тлі варикоцелє;

– Зменшення, атрофія, порушення функції яєчок при варикозі;

– Естетичний дефект, збільшення і горбистість мошонки при наявності варикозу яєчок;

– Гіпогонадизм – зниження рівня тестостерону, причиною якого є двостороннє варикоцелє 3 і 4-го ступеня;

– Еректильна дисфункція і простатит на тлі варикоцелє.

Підготовка до операції при варикоцелє яєчка

Щоб зробити операцію Мармара в Миколаєві попередньо треба пройти деякі обстеження, до яких відносяться:

 1. Загальні аналізи сечі і крові;
 2. Рівень глюкози в крові;
 3. Спермограму;
 4. УЗД і доплерографію судин яєчок (Дуплексне сканування).

Також до операції Мармара, підготовка включає виголювання мошонки, лобкової області, основи члена.

Методики операції Мармара

У класичному варіанті операція Мармара проводиться з пахового доступу. Під час операції вдаються до розсічення шкіри над зовнішнім пахових кільцем, в тому місці, де виходить насіннєвий канатик. Потім пошарово, забезпечується підхід до канатика, останній виділяється і укладається на трималку. Оболонки сім’яного канатика розкриваються, виділяються вени гроновидного сплетіння яєчка. Під прицілом хірургічної, збільшувальної оптики, варикозно-розширені вени перев’язуються і перетинаються, в деяких випадках можна застосувати накладення кліпс, так зване «Кліпування». Також під час операції Мармара для більш точного визначення, розташування артерій, ми в Миколаєві використовуємо операційну доплерографію, що повністю виключає можливість порушення кровообігу яєчка. Як тільки усі варикозні вени пересічені, оболонки сім’яного канатика і рана вшиваються косметичним, саморозсмоктувальним матеріалом, потім на рану накладається гіпоалергенний, стерильний, абсорбуючий пластир. Після операції пацієнт отримує антибактеріальну терапію та добу перебуває під наглядом уролога.

Етапи операції

Розсічення шкіри над насіннєвим канатиком.

Розсічення шкіри над насіннєвим канатиком
Виділення, розтин фасції.

Виділення, розтин фасції
Виділення і мобілізація сім’яного канатика

мобілізація сім'яного канатика..
Розтин зовнішньої насіннєвої фасції, виділення вен лозовидного сплетіння.

виділення вен лозовидного сплетіння
Фіксація, перев’язка і перетин вен гроновидного сплетіння яєчка.

перев'язка і перетин вен гроновидного сплетіння яєчка
На фото нижче видно перев’язані вени. Канатик яєчка занурюється до власного ложа.

Канатик яєчка занурюється до власного ложа
Занурення канатика до ложа, пошарове ушивання рани. Накладення косметичного шва.

пошарове ушивання рани. Накладення косметичного шва
Нижче на першому фото представлений результат до операції, де явно видно варикозно-розширені вени яєчка. На другому фото результат через 2 місяці після операції Мармара. Варикоцелє повністю усунуто, вен не видно. Рубця після операції не залишилося.

результат через 2 місяці після операції Мармара

Різновиди операції Мармара

В даний час існує декілька модифікацій операції Мармара, які ми вдосконалили та з успіхом застосовуємо в Миколаєві:

 1. Перша модифікація це чрезмошоночний доступ до сім’яного канатика з лівої або правої сторони. Тобто розсічення шкіри проходить в області кореня мошонки. Зручність такого методу полягає в тому, що канатик розташовується безпосередньо під шкірою, там де немає підшкірно-жирової клітковини. З одного такого розрізу можна вільно видалити варикоцелє, кісти придатка яєчка і водянку;
 2. Друга модифікація Мармара при варикоцелє, це доступ через центральний шов мошонки, так звану «Лінію Веслінга».

Лінію Веслінга

Оперативне лікування варикоцелє з розтином шкіри по центральному шву мошонки дуже зручно застосовувати при наявності двостороннього варикозу яєчок, а також, якщо є гідроцеле (водянка яєчка) або кісти придатків. Також потрібно відзначити, що такий доступ має відмінний, естетичний ефект, адже лінія Веслінга добре приховує післяопераційний рубець. Іноді така методика доповнюється пластикою мошонки при її асиметрії.

Період після операції

Операція варикоцелє Мармара має гладкий, легкий післяопераційний період. Як правило, сильних болей після операції не буває, можуть відзначатися тягнучі відчуття в паху, які швидко знімаються анальгетиками. Температура зазвичай залишається нормальною, іноді дещо підвищується до субфебрильних цифр (37.0C ° – 37.5 C °). У першу добу, на пов’язці може бути невелика кількість сукровиці. В області яєчка може з’явитися помірний набряк, який незабаром іде.

Переваги операції Мармара в порівнянні з іншими методами лікування варикоцелє

Якщо порівнювати операцію варикоцелє Мармара, із суміжними методами, то переваги мікрохірургічної варикоцелектомії яскраво виражені:

 1. Мармара при варикоцелє проводиться абсолютно безболісно і практично безкровно, під місцевою анестезією;
 2. Дане втручання не вимагає рентгенівського опромінення пацієнта, як при емболізації яєчкової вени;
 3. У разі мікрохірургічної операції низький відсоток ускладнень, що становить всього 0.5 – 1%. До того ж, можливі ускладнення не загрожують здоров’ю пацієнта і не порушують функцію яєчка;
 4. Правильно проведена операція Мармара вкрай рідко призводить до рецидиву варикозу яєчка, таке може статися не частіше ніж в 0.5 – 0.8% випадків. У той час, як при операції Іванісевича відсоток рецидивів може досягати 20-40%.

Часті питання пацієнтів перед мікрохірургічною операцією Мармара

Який час займає субінгвінальна мікрохірургічна варікоцелектомія?

Операція при односторонньому варикоцелє триває 40-60 хвилин, якщо розширення вен яєчок з двох сторін час операції становить 1.5-2 години;

Наскільки болюча операція Мармара?

Операція абсолютно безболісна, так як анестезія проводиться сильним знеболювальним засобом «бупівакаїном». За бажанням пацієнта можна застосувати загальний наркоз;

Є ймовірність, що під час операції Мармара можуть бути зачеплені структури, що відповідають за нормальне функціонування яєчка: артерії, сім’явивідна протока, лімфатичні судини, вена сім’явивідної протоки?

Під час операції Мармара використовується сучасна збільшувальна оптика (Хірургічний мікроскоп), доплерографія і мікрохірургічний інструментарій виробництва Європи, США, Ізраїлю. Такий підхід забезпечує правильне визначення всіх структур сім’яного канатика, точне виділення уражених вен лозовідного сплетення яєчка і усунення варикоцелє. При цьому всі важливі, для яєчка, анатомічні структури повністю зберігаються;

З якими операціями одночасно можна поєднувати операцію Мармара?

Дане оперативне втручання можна поєднувати одночасно з такими операціями, як:

 • Видалення кіст яєчок і придатка;
 • Видалення водянки яєчка;
 • Пластика мошонки;
 • Обрізання крайньої плоті (вінця головки);
 • Денервації головки статевого члена;
 • Лігування вен статевого члена.

Скільки необхідно перебувати в стаціонарі після операції Мармара. Як довго робити перев’язки. Чи потрібно знімати шви?

Під наглядом уролога, у відділенні, треба перебувати не менше доби. Перев’язки проводяться 5 днів. Шви розсмоктуються самостійно, їх не треба знімати;

Дуже часто пацієнтів цікавить питання «Операція Мармара вартість» і що входить в ціну операції?

Вартість операції Мармара формується з того, яким буде обсяг оперативного втручання. Якщо операція здійснюється з одного боку, буде одна ціна, якщо ж з двох сторін буде інша вартість. Як правило, у вартість мікрохірургічної варикоцелектомії входить знаходження в стаціонарі, забезпечення операції матеріалами, медикаменти, спостереження і перев’язки.

Чи можна приїхати на операцію Мармара в Миколаїв якщо пацієнт проживає в іншому місті України, наприклад в Києві, Харкові, Дніпрі, Львові чи в іншій країні?

На мікрохірургічну операцію Мармара ми приймаємо пацієнтів з усіх міст України, а також з інших країн.

І на закінчення статті необхідно зазначити, що операцію Мармара повинен проводити лікар-уролог, який має значний, практичний досвід в мікрохірургії. Такий підхід дозволить ефективно вилікувати варикоцелє, без ускладнень і рецидивів. Після операції Мармара відгуки пацієнтів в переважній більшості випадків свідчать про відновлення плодючості чоловіків.

Статтю підготував уролог в Миколаєві Смерницький Володимир Сергійович.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *