Кандидозний баланопостит -Діагностика Симптоми та Лікування

Уролог в МиколаєвіЗаболеванияКандидозний баланопостит -Діагностика Симптоми та Лікування
Категории: Захворювання статевого члена
Опубліковано: 20.03.2020
Кандидозний баланопостит. Діагностика. Симптоми. лікування
1 (20%) 1 голос[ов]

Що таке кандидозний баланопостит?

Баланопоститом називають запалення крайньої плоті у чоловіків, а також бактеріальне і грибкове ураження головки. На це захворювання припадає найбільша частина всіх запальних змін статевого члена.

З цієї статті ви дізнаєтеся, звідки береться це захворювання, як його виявити, лікувати і попередити, а також ознайомитеся з можливими ускладненнями кандидозного баланопостита.

 Причини появи

Такий патологічний стан може виникнути з різних причин. Це можуть бути як фактори ззовні, так і ускладнення будь-якого загального захворювання, наприклад цукрового діабету або імунодефіциту.

Існує досить багато видів запалення головки та крайньої плоті, але зараз ми розглянемо тільки кандидозний баланопостит.

Причина його появи – гриб кандида, який, розмножуючись в препуціальном мішку, провокує запалення шкіри голівки і крайньої плоті.

Основний шлях передачі – статевий. Саме тому нерідко це грибкове запалення супроводжує інші ІПСШ (інфекції, що передаються статевим шляхом). Також причиною може виявитися недостатній або надмірний гігієнічний догляд.

Іноді ключовим, патологічним фактором баланопостита може стати фімоз – звуження крайньої плоті. Це ускладнює оголення головки статевого члена та очищення її від негативних мікробів. Досить рідко баланопостит провокується системними захворюваннями, такими як, червоний плоский лишай, токсикодермія, себорейний дерматит та інші. Допомогти з’ясувати причину виникнення проблеми може лікар-уролог в ході збору анамнезу.

Як діагностується

Діагностика кандидозного баланопостита проводиться в два етапи:

 • Первинний огляд та опитування пацієнта. Найчастіше, досить просто оглянути пацієнта і точно діагностувати захворювання. При візуальному обстеженні буде помітно, характерне почервоніння і запалення крайньої плоті. Якщо стан легкий, а ризик ІПСШ достовірно виключений, то цим можна обмежитися. Але таку тактику лікар обирає не завжди і часто вдається до додаткових обстежень;
 • Лабораторні дослідження. Сюди входить взяття секрету простати, мазок-відбиток з головки, мазок з уретри, ПЛР-діагностика (Андрофлор), серологічні тести (ІФА, ПІФ, РІФ), інші обстеження на наявність захворювань, що передаються статевим шляхом.

Лікар обов’язково збирає детальний анамнез і встановлює загальну картину сексуальних контактів пацієнта. Це необхідно, оскільки паралельно з чоловіком лікування повинна пройти і жінка, яка має з ним інтимний зв’язок. Ситуація ускладнюється, коли у пацієнта кілька статевих партнерів.

Також лікар-уролог може призначити обстеження на захворювання, для яких кандидозний баланопостит є наслідком, не пов’язаним із зовнішнім інфікуванням. Наприклад, алергічна реакція або ускладнення деяких грибково-паразитарних інфекцій.

Як протікає захворювання?

Симптоматика баланопостита схожа у різних форм цієї хвороби:

 • Дискомфорт, свербіж, відчуття печіння в області крайньої плоті і головки;
 • Неприємний запах від члена;
 • Хворобливі відчуття при оголенні головки пеніса;
 • Висипання, червоні плями, поява папул або білого нальоту. Локалізація запалення – крайня плоть і голівка статевого члена;
 • Збільшення пахових лімфатичних вузлів.

Захворювання проявляється спочатку незначним проявом даних симптомів. Іноді спостерігається тільки баланит – запалення головки, до якого потім може приєднатися постит. З плином часу симптоми посилюються, в області ураження можуть з’явитися ерозії і виразки.

Можливі ускладнення

Якщо не звернутися за медичною допомогою і не почати виконувати необхідні приписи, баланопостит у чоловіка може спровокувати більш серйозні проблеми:

 • Уретрит і простатит. Вони виникають при підйомі інфекції від головки по уретрі в передміхурову залозу;
 • Рубцевий фімоз. Коли запалення стає хронічним, воно може провокувати утворення на крайній плоті рубців і тріщин. Це сприяє збільшенню плину баланопостита;
 • Зниження чутливості головки пеніса. Причина цього – рубцювання епітелію і атрофія чутливих рецепторів;
 • Звуження уретри через запалення і набряк. Характеризується болючим, утрудненим сечовипусканням, особливо часто до цього призводить склероатрофічний ліхен;
 • Розвиток виразкового баланопостита, при якому розвивається хронічне запалення, довго незагоюючі виразки. Також виникає біль в головці члена під час ерекції і при торканні до неї.

При розвитку таких ускладнень лікування більш тривале і дороге. При запущеному запаленні часто виникає необхідність в хірургічному втручанні.

Як лікують кандидозний баланопостит?

У більшості випадків запалення крайньої плоті лікують за допомогою місцевих препаратів, які усувають дріжджові гриби роду Кандида. Лікування кандидозного баланопостита може також зажадати оперативного втручання. Розглянемо в загальних рисах обидва варіанти.

Медикаментозне лікування

Тактика терапії зводиться до того, щоб взяти під контроль розмноження патогенів та допомогти ураженим шкірним покривам і слизовим відновитися. Лікар обов’язково призначає:

 • Ретельну гігієну пеніса, мінімум два рази на день. Це передбачає дбайливе миття, включаючи промивання складок. В обов’язковому порядку здійснюється щоденна зміна натільної білизни;
 • Ванни з антисептиками і протизапальними засобами. Наприклад, це може бути фурациллін, хлоргексидин, мірамістин, відвари трав та інше;
 • При необхідності, коли клінічна картина середньої тяжкості, лікар може призначити зовнішні засоби (креми, гелі, мазі) з протимікробними і протигрибковими компонентами;
 • У складній ситуації може призначатися антибактеріальна терапія (прийом антибіотиків).

Однак ці методи можуть виявитися неефективними або недоцільними з точки зору лікаря, і тоді вдаються до операції.

Хірургічне лікування кандидозного баланопостита

Необхідність в операції виникає при неефективності консервативної терапії баланопостита і при фімозі. При цьому фімоз може бути вродженим або набутим через кандидозне запалення і рубцювання крайньої плоті. Лікар в такому випадку повинен рекомендувати пацієнту операцію «циркумцизію».

Циркумцизія проводиться під місцевою анестезією, шляхом кругового висічення крайньої плоті – обрізання. При цьому уражені тканини висікають, а головка члена звільняється від негативного впливу крайньої плоті. Таке лікування баланопостита у чоловіків абсолютно не викликає побоювань, воно не впливає ні на репродуктивну функцію, ні на потенцію, ні на лібідо. Зовні пеніс стає більш естетичніше, ніж до обрізання.

Профілактика

Такої проблеми, як кандидозний баланопостит легко уникнути, якщо дотримуватися ряду простих правил обережності:

 • Дотримання гігієни статевих органів. Сюди входить щоденний туалет з нейтральним миючим засобом і чистою проточною водою, а також зміна натільної білизни;
 • Своєчасне проведення профілактичних оглядів у лікаря-уролога;
 • Відмова від безладних статевих зв’язків, застосування контрацептивів;
 • Ведення здорового способу життя. Як показали спостереження, це істотно підвищує опірність організму до грибкових інфекцій.

Також вплив на місцевий імунітет надає відмову від великої кількості цукру і простих вуглеводів в раціоні харчування. Профілактичний метод – це найкращий спосіб лікування, що підтвердять всі лікарі без винятку.

 

Статтю підготував лікар-уролог Смерницький Володимир Сергійович (Україна, Миколаїв).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *